شهید میر قاسم آل یاسین

قائم مقام فرمانده گردان حضرت علی اصغر(ع)لشگرمکانیزه 31عاشورا(سپاه پاسداران انقلاب اسلامی)

مشهور به بیوك آقا بود. سال 1342 ه ش در شهرستان اهر متولد شد . پدرش در ژاندارمری اشتغال داشت ، اما چون نمی خواست حقوق بگیر حكومت پهلوی باشد و از این طریق فرزندان خویش را بزرگ كند ، استعفا كرد و به كشاورزی در روستای ( محل سكونت قبلی ) مشغول شد .
میرقاسم تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در مدرسه آیتی اهر به آخر رساند و در رشته علوم انسانی ( اقتصاد ) ادامه تحصیل داد . اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران ، به خاطر حضور در جبهه های جنگ از ادامه تحصیل منصرف شد و در هیجده سالگی به عضویت رسمی سپاه پاسداران درآمد . همزمان با عضویت در سپاه در فصل تابستان به پدرش در كار كشاورزی كمك می كرد . در بین رشته های ورزشی به ورزش باستانی علاقة زیـادی داشت . بیشتر اوقات خود را در مسجد سپری می كرد و به مطالعه كتابهای مداحی و داستانهای مذهبی می پرداخت . همچنین ، مداح هیئتهای عزاداری و زنجیرزنی بود . زمانی كه به عضویت سپاه پاسداران درآمد ، افراد را تشویق به جذب در پایگاه های مقاومت بسیج می كرد .
علی رغم نارضایتی والدینش از رفتن او به جبهه ، با توصیه آنها به صبر و شكیبایی ، عازم جبهه شد . حضور در مناطق جنگی را از كرمانشاه شروع كرد و پس از مدتی به سنندج رفت . سپس برای گذراندن دوره چریكی و تكاوری ، عازم تهران شد و پس از گذراندن این دوره رهسپار مناطق عملیاتی گردید . بعد از مدتی ، در پادگان آموزشی خاصبان ، به عنوان مسئول آموزش پادگان ، شروع به كار كرد . در جبهه در ایثار و فداكاری زبانزد همرزمانش بود . نقل است در یكی از پاتكها ، نیروهای عراقی از سلاح شیمیایی استفاده كردند . او ماسك خود را به رزمندة دیگری كه ماسك نداشت ، داد و خود چفیه را در آب فرو برده و در جلو بینی و دهانش گرفت .
میرقاسم در یكی از درگیـری ها ، موفق شد با موشك انداز ( آر.پی.جی. 7 ) ، یك فرونـد هلی كوپتر دشمن را سرنگون كند . بعد از شهادت دوست و همرزمش - جام نوری - در كنار عكس خود در آلبوم نوشت : « جام نوری رفت و ما ماندیم . الهی می خواهم كه در بستر نمیرم ، یاریم ده تا كه در دل سنگر بمیرم . »
در عملیات بدر كه معاون فرمانده گردان حضرت علی اصغر علیه السلام را به عهده داشت ، در منطقه هورالهویزه در شرق دجله ، در حال شلیك موشك آر.پی.جی. 7 بود كه نارنجك پرتاب شده توسط دشمن در نزدیكی او منفجر شد و در اثر انفجار ، پای چپ او قطع گردید و آسیب شدیدی به لگن او وارد آمد ، و در اثر این جراحات ، به شهادت رسید . جنازه او را پس از انتقال به اهر ، در گلزار شهدای این شهر به خاك سپردند .
منبع:"فرهنگ جاودانه های تاریخ"(زندگینامه فرماندهان شهید آذربایجان شرقی)نوشته ی یعقوب توکلی,نشر شاهد,تهران-1384خاطرات
جواد شاه پسنددوست:
در منطقه كردستان ، در مهاباد بودیم كه برای كمین دموكرات و كومله به منطقه گوی تپه ، رفته بودیم . هوا بسیـار سرد بود و از سرما می لرزیدم . او كاپشـن خود را درآورد و به من گفت : « بیا تو بپوش . »

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic