سردار سرلشكر پاسدار شهید محمد بروجردی - فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء


سردار سرلشكر پاسدار شهید محمد بروجردی - فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء

شهید بروجردی:
ما كه جز تكلیف كاری دیگر نداریم، اگر ما به اجتهاد خودمان برای خودمان تعیین مسئولیت كنیم این غلط است.
وجود امام، امروز برای ما معیار است. راه او راه سعادت و انحراف از راهش خسران دنیا و آخرت است و من با تمام وجود این اعتقاد را دارم كه شناخت و مبارزه با جریانهایی كه بین مسلمین سعی در به انحراف كشیدن انقلاباز خط اصیل و مكتبی آن را دارند به مراتب حسساتر و سخت‌تر از مبارزه با رژیم صدام و آمریكاست.
وصیتم به برادران این است كه سعی كنند توده مردم را كه عاشق انقلاب هستند از نظر اعتقادی و سیاسی آماده كنند كه بتوانند كادرهای صادق انقلاب را شناسایی كنند و عناصری كه جریانهای انحرافی دارند را بشناسند؛ كه شناخت مردم در تداوم انقلاب امری حیاتی است.

سردار سرلشكر پاسدار شهید محمد بروجردی - فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء


سردار سرلشكر پاسدار شهید محمد بروجردی - فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء

تولد و كودكی
به سال 1333 ه.ش. در روستای «دره گرگ» از توابع شهرستان بروجرد، در خانه‌ای محقر اما مصفا به عشق و نور الهی و ولایت اهل بیت عصمت و طهارت (ع) پا به عرصه وجود گذاشت و از زمان نوزادی كه آوای حق (اذان و اقامه) در گوشش طنین افكنده بود، خود را برای مبارزه و جهاد با دشمنان خدا آماده كرد. پدر و مادرش كه انسانهای مومن و زحمتكش بودند، درتربیت وی سعی و تلاش وافری داشتند.
در شش سالگی پدر بزرگوار خود را از دست داد و مادرش با همه مشكلات و سختی‌هایی كه وجود داشت، تمامی هم و غم خود را برای تربیت وی به كار بست.
محمد در هفت سالگی وارد مدرسه شد اما به دلیل شرایط مادی خانواده، تحصیل در كلاسهای شبانه توام با كار و تلاش روزانه را انتخاب كرد و خانواده را در تامین زندگی شرافتمندانه، مدد رساند.
در سن هفده سالگی به رسم و سنت پیامبر (ص) با خانواده‌ای متدین و معتقد به اسلام وصلت كرد و با این كار، سنت الهی را تداوم بخشید.

سردار سرلشكر پاسدار شهید محمد بروجردی - فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء


سردار سرلشكر پاسدار شهید محمد بروجردی - فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهداء

تفكر نظامی شهید بروجردی- بخش دوم
استراتژی حركت ضدانقلاب
برای طراحی و شناخت بهتر استراتژی خود باید استراتژی حركت دشمن را شناخت، چرا كه حركت ما مقابله‌ای و دفاعی در برابر دشمن است و مبتنی بر حركات دشمن، استراتژی مقابله با آن را باید طراحی كرد. لذا لزوم شناخت این حركت بیشتر نمایان می‌شود كه به معرفی اجمالی آن می‌پردازیم.
استراتژی ضد انقلاب در كردستان اعم از دمكرات و كومله و ... عمدتاً استراتژی حركتی گروه‌های چپگرا همراه با تقلید از گروه‌های ماركسیستی و مائوئیسی بود كه در اینجا سیر حركتی و چگونگی شكل‌گیری و حركت آنها به اختصار بیان می‌شود:
1- خلق حزب
اولین حركت برای شروع مبارزه، ایجاد حزب و تشكیلات سیاسی، نظامی برای سازمان دادن و همسو كردن نیروهای هوادار برای براندازی حكومت می‌باشد كه عمدتاً به صورت علنی و آشكار تشكیل، و در بعضی مواقع هم به صورت مخفی تشكیل می شود و با بیان اهداف سیاسی خود در جهت كسب و جذب هواداران اقدام می‌كند.
2- فعالیت‌های سیاسی
اولین فعالیت‌های حزب و تشكل‌های برانداز شورشگر، عمدتاً و یا غالباً از فعالیت‌های سیاسی شروع می شود كه با بیان اهداف و شعارهای سیاسی واجتماعی و فرهنگی در جذب مردم و جلب هواداران برای خود می‌كوشد.
در بیان اهداف و شعارهای سیاسی به زمینه‌های اجتماعی در مردم و مشكلات اقتصادی یا فرهنگی بیشتر دقت می‌شود و روی نقاط ضعف حكومت انگشت می‌گذارند و آنها را بیشتر و بزرگتر ارائه می‌دهند. ولی در این مقطعه فقط به حركت سیاسی و جذب هواداران تأكید می‌شود.
3- مبارزات ضد پلیسی و پارتیزانی
در این مرحله كه كم كم حزب و تشكل به سمت حركت نظامی و پارتیزانی میل نشان می دهد و به سمت آموزش‌های نظامی مخفی ویا آشكار می‌رود و با ایجاد درگیری‌های سیاسی و تبدیل آن به حركات پلیسی و پارتیزانی سعی در جمع‌آوری سلاح و مهمات دولتی و یا خارجی دارند، امنیت شهری را هدف قرار می‌دهند و عملیات را شروع می‌كنند. ویژگی این مقطعه این است كه عناصر شورشگر فاقد زمین و منطقه تحت اختیار، و در بین مردم مخفی هستند و در مواقع عملیات، سلاح به دست می‌گیرند، عملیات را انجام می‌دهند و بعد دوباره به سركار اولشان برمی‌گردند و اماكن به صورت خانه‌های مخفی و امن اداره می شود.
4- حركت چریكی
در این مقطعه عناصر شورشگر با دراختیار گرفتن زمین و جاپای عملیاتی اعم از داخل یا خارج كشور و تشكیل دادن واحدهای كوچك نظامی، آشكارا اقدام به عملیات‌های دستبرد و یا ایذایی می‌كند و مجدداً به مناطق تحت حكومت و سیطره خود برمی‌گردد. دشمن در این مقطع، كه قسمتی از زمین تحت اشغال حكومت را دراختیار می‌گیرد، سعی بر ایجاد حكومت های محلی دارد و سیستم اداری را طراحی و راه اندازی می‌كند تا به مردم بفهماند كه اگر دولت حاكم سقوط كند من حكومت تشكیل می‌دهم و بدین ترتیب سعی بر خدمات دادن به مردم می‌كند.
5- عملیات عاجزكننده و سقوط دولت حاكم
در این مقطعه كه به نظر می‌رسد انتهای مسیر باشد، نیروهای شورشگر نیروی نظامی و واحدهای عمده تشكیل می‌دهد و با انجام عملیات بزرگ و بعضاًُ منظم سعی بر آزادسازی كل منطقه تحت حاكمیت حكومت را دارد و با تشكیل ارتش مردمی و عمده، عملیات سقوط دولت حاكم را طرح‌ریزی و اجرا می‌كند و تا اعمال حاكمیت نیروی شورشگر حركت را ادامه می‌دهد.

تذكر 1
وقتی به این پنج مرحله دقت كنیم در می‌یابیم ضدانقلاب در مرحله حمله با پاوه سعی داشت با تصرف پاوه و كنترل حدود دو استان از كشور اقدام به تشكیل دولت خود مختار منطقه‌ای بكند و در واقع در مقطع انتهایی قرار بگیرد.
تذكر 2
حركت شهید بروجردی هم برای رویاروی با این خط مشی دشمن، مرحله به مرحله به عقب‌راندن دشمن زبون می‌انجامید كه در مناطقی تا اضمحلال كامل دشمن به پیش رفت و در برخی از مناطق، حركت كمتر و حركت عمومی دشمن به مرحله عملیات پارتیزانی تنزل پیدا كرد.

تبیین استراتژی شهید بروجردی
این شهید عزیز در برخورد با این تفكرات حاكم بر منطقه، با آنها بحث و صحبت می‌كرد ودر تعدیل آنها می‌كوشید و همچنین در تبیین راه‌ حل نهایی، استراتژی ذیل را دنبال كرد:
ابتدا تدابیر استراتژیك را از میان رهنمودهای امام امت (ره) با دقت بسیار زیاد در كلمات و صحبت‌های ایشان و چند ملاقات حضوری به دست آورد. سپس با تشكیل جلسات فراوان با بعضی از مسئولان شورای انقلاب نظریات مسئولان اجرایی را هم كسب، و نظریات اجرایی را با تدابیر امام(ره) سنجیده و بررسی می‌كرد. مسائل شرعی اجرایی را هم در ملاقات و ارتباط با شخصیت‌های حوزه علمیه قم به بحث و بررسی می‌گذاشت و نتایج مثبت كار را دریافت می‌كرد. سپس با مسئولان سیاسی منطقه بحث و صحبت‌های زیادی می‌كرد و سعی می‌كرد دیدگاه این مسئولان را هماهنگ كند. سپس با نیروهای سپاهی، ارتشی، ژاندارمری و سایرعزیزان رزمنده در كردستان جلساتی را ترتیب داد و با تشكیل جلسات مكرر با این عزیزان دیدگاه‌های خودش را در مورد كار نظامی در كردستان ارائه می داد. در واقع ایشان در جلسات با نیروها می‌كوشید و با بحث ومیدان دادن به آنان، همة آنها را در بحث‌ها به یك نظر سوق دهد و همه را در عمل هم توجیه و همفكر كند. لذا جلسات نقش بسیار محوری و عمده‌ای داشتند.


تدابیر و نظریات شهید بروجردی
الف – مردم باوری و اعتماد به مردم
محوری‌ترین دیدگاه ایشان مردم باوری بود. او معتقد بود كه چنانچه حكومت، حكومت اسلامی، و اسلام هم دین فطری است و با فطرت مردم سر و كار دارد لذا مردم كردستان هم فطرتاً اسلام را و به تبع آن حكومت اسلامی را دوست و باور دارند ولی آنها نمی‌توانند امروز این نظر را ارائه دهند و از آن دفاع كنند. این به دلیل سرنیزه دشمن است كه به صورت مرئی یا نامرئی بالای سر آنهاست و آنها را تهدید می‌كند و اگر ما بتوانیم با حركت نظامی این سرنیزه را از سرمردم برداریم و به آنها امنیت بدهیم، مردم (مگر قشر خاصی) طرفدار نظامی جمهوری اسلامی هستند پس باید با آنها برطبق آیه شریفه اشداء علی‌الكفار رحماء بینهم عمل كرد. پس بستر حركت و تفكر شهید بروجردی اعتماد به مردم بود.
ب – جداكردن صف مردم از ضدانقلاب
این محور را هم این شهید بزرگوار مكرر در صحبت‌هایش مطرح می‌كرد كه ما باید صف ضدانقلاب را از مردم جدا كنیم و با ضدانقلاب اشداء علی‌الكفار، و با مردم رحماء بینهم برخورد شود و این موارد در بسیار از حركات و سكنات ایشان مشخص و معلوم بود.
ایشان حتی در برخورد با ضدانقلاب هم نوع خاصی عمل می‌كردند. به یاد دارم كه وقتی درگیری شدید شده و ضدانقلاب مواضع فرماندهی را هم زیر آتش گرفته بود، بچه‌ها برای پاسخگویی به آتش دشمن كه در كنار یك روستا مستقر شده بود، آتش می ریختند، ایشان همه گلوله‌های شلیك شده را كنترل می‌كردند كه به روستا نخورد و یا در برخورد با ضدانقلاب می‌گفتند ما با كشتن اینها هم نمی‌توانیم مسأله را حل شده فرض كنیم. چون با كشته شدن یك فرد، فرد دیگری از برادر یا پدر یا خویشان او می‌آیند و جایگزین او در صف ضدانقلاب می‌شوند. ایشان می‌گفتند كه ما باید دیدگاه او را نسبت به جمهوری اسلامی تغییر دهیم تا دیگر او با ما دشمن نباشد؛ یعنی حتی كشتن ضدانقلاب را هم بعضاَ هدف نمی‌دانست بلكه تغییر فرهنگی و دیدگاه‌های ضدانقلاب و چرخش او برای پیوستن به صف انقلابیون بود حتی در این كار اصرار هم داشت. اصرار داشت كه ایشان مسئول برخورد با عناصر زندانی و دستگیر شده دشمن بشود بلكه بتواند با آنان برخورد علمی و عاطفی داشته باشد و آنان را به صراط مستقیم برگرداند. اجرای برنامه‌های ورزشی با عناصر زندانی ضدانقلاب تا زندگی در زندان در بین زندانیان گروهكی و بحث سیاسی جدی با آنها و ... بیانگر همین مطلب است.
ج: عدم مبارزه با جغرافیا
ایشان شدیداً با برخورد صرفاً نظامی با جغرافیا مخالف بودند، بلكه می‌گفتند كه ما باید بر جغرافیا مسلط بشویم تا با آنها مبارزه كنیم. این بحث هم در دیدگاه نظامی وی جای خاصی داشت.
ج: دیدگاه‌های نظامی توسعه‌ای
شهید عزیز بر سه محور عمده نظامی و توسعه تكیه داشتند كه عبارتند از:
1- دیدگاه تاكتیكی نظامی
2- كار نظامی و امنیتی با مردم
3- توسعه سیاسی، اجتماعی، عمرانی و فرهنگی منطقه

1- تدابیر تاكتیكی نظامی
شهید عزیز، بروجردی طی جلسات متعدد، ضمن تبیین نظریات خویش، سعی در ایجاد جو همفكری و هماهنگی میان نیروها در انجام اقدامات ذیل داشت كه موفق نیز شد، همه را با خود هماهنگ و همفكر كند.
الف ) بستن مرز و كنترل آن
در این بخش كه قطعه ارتباط دشمن ضدانقلاب با دشمن بعثی به عنوان قطع رگ حیات و ارتباط با دشمن خارجی محسوب می‌شد، كنترل و بستن مرز به عنوان دستورالعمل جاری وجدی در دستور كار قرار گرفت و نیروهای ارتش به ترتیب از محورهای داخلی به سمت مرز در حركت و گسترش بودند.
ب) تصرف و تأمین عوارض مهم و سوق‌الجیشی
در كردستان ارتفاعات و مناطقی مهمی وجود دارد كه به علت صعب‌العبور بودن و پیچیدگی خاصی كه دارد به صورت افسانه و اسوه مقاومت در منطقه مطرح، و مأمن اصلی ضدانقلاب شده بود، لذا تصرف آنها در دستور كار قرار گرفت.
ج) گرفتن
تصرف و تأمین و برقراری امنیت در شهرهای كردنشین نیز از جمله اقدامات اساسی و محوری در كار بود كه در یك حركت كلی از كامیاران شروع، و به اشنویه ختم شد. البته تداوم امنیت شهرها هم به عنوان یك مسأله مهم وجدی در دستور كار قرار گرفت.
د) بازگشایی محورهای اصلی
كلیه جاده های فرعی و اصلی می‌بایستی بازگشایی می‌شد و با استقرار نیرو در جاده‌ها امنیت آنها در روز تحقق می‌یافت و تدارك، ارتباطات شهرها را ممكن می‌ساخت كه این نكته،‌ بسیار حائز اهمیت است.
هـ)‌ عمق دادن به امنیت محورها
از آنجا كه با استقرار پایگاه‌های كنار محور،‌ هنوز امنیت كامل برآورد نشده بود و بعضاً با كمیت روبرو می‌‹شد و امنیت بصورت ستون و روی جاده مطرح بود. لذا حركت در اعماق و اطراف جاده به عنوان تعمیق امنیت جاده مطرح و انجام شد.
و) تجزیه منطقه
از آنجا كه اجرای عملیات تازش علیه ضدانقلاب در مناطق مختلف كردستان نیاز به سرپل‌های عملیاتی و یا به اصطلاح جای پا نیاز داشت و بدون آن عملیات كم می‌شد به شیوه تفكیك و قطعه قطعه كردن مناطق بزرگ با احداث جاده و استقرار در آنها، مناطق دشمن تجزیه می‌شد تا قابل دسترسی برای نیروهای آفندی باشد و آنان بتوانند با حداقل نیروی عملیاتی تازش را انجام دهند.
ز)‌ تاكتیك تحكیم و ضربت
با تجزیه شدن منطقه نیاز به دو عملیات عمده بیشتر به چشم می‌خورد: ابتدا تحكمی و حفظ وضع موجود و استقرار در محورها، شهرها، روستاها و مناطق مهم و استراتژیك نظامی بسیار جدی و ضروری به نظر می‌رسید و از طرف دیگر دشمن هم با تغییر تاكتیكی و حضور در دسته‌های كوچكتر و متحرك شدن، سعی در ضربه‌زدن به جمهوری اسلامی داشت كه در این حال، تشكیل واحدهای ضربت در استعدادهای مختلف ضروری به نظر رسید تا دشمن را با شناسایی، تعقیب و محاصره كند و به انهدام بكشاند و این تاكتیك نیز با سازمان زیر انجام شد:
تحكیم: 1- به صورت محلی با استقرار دسته‌ها و گروهان‌ها در مناطق مختلف
2- به صورت منطقه‌ای با تشكیل گروه‌های استقراری و تیپ‌های استقراری سازمان‌دهی شده
ح) تشكیل واحدهای ضرب عمده
این شهید بزرگوار معتقد بودند كه پس از استیلا بر جغرافیا و تسلیم شدن جغرافیای وحشی كردستان در برابر قدرت الهی رزمندگان اسلام باید نیروهای استقراری كم شوند و بر تعداد نیروهای ضربت افزوده شود، لذا تیپ‌های زیر را به عنوان یگان‌های مانوری اصلی منطقه راه‌اندازی كردند:
1- تیپ ویژه شهدا كه محور بیشتر عملیات‌های عمده و جدی در استان كردستان بود.
2- تیپ ویژه قدس كه محور بیشتر عملیات‌های عمده و جدی در استان كردستان بود و بعدها به ل 16 قدس تبدیل شد.
3- تیپ بیت‌المقدس كه عمدتاً از نیروهای بومی منطقه به منظور شركت مردم در جنگ راه‌اندازی شد.
4- تیپ شهید افیونی ـ تیپ شهید بروجردی و ...
این یگان‌ها به منظور راه‌اندازی سازمان آفند منطقه و كم كردن از استقرار و پدافند راه‌اندازی شده بود.
ت) عملیات اطلاعاتی
شهید عزیز به عملیات اطلاعاتی توجه بسیار داشت و در طراحی حركات عملیات ویژه، عملیات زدن سران كفر، عملیات‌های نفوذی در درون تشكیلات دشمن، زدن هسته‌های شهری دشمن، شناسایی عوامل در شهر، ارزیابی جمعیت هوادار در روستاها را نیز مدنظر داشت، مسألة كنترل اطلاعاتی جمعیت روستاها و شهرها نیز از جمله موارد مهمی است كه در عملیاتی اطلاعاتی موردنظر بود.
3- كار نظامی و امنیتی با مردم
شهید عزیز اعتقاد عجیبی به مردم كردستان داشت و همواره خود را مدافع جدی این مردم خدوم و زحمتكش می‌دانست و معتقد بود كه مردم باید به عطر جمهوری اسلامی معطر شوند و در برقراری امنیت مشاركت داشته باشند و امنیتی را پایدار می‌دانست كه مردمی باشد؛ لذا اقدامات زیر را در این جهت انجام داد:
الف) زمینه‌سازی مشاركت مردم در امنیت (بسیج عشایری و روستایی)
این شهید عزیز به منظور مشاركت مردم به روش‌های مختلف اقدام به زمینه‌سازی مشاركت مردم در امنیت، و در برخی از مناطق از متنفذان و سران عشایر و ... آنها استفاده كرد و با اعتماد به آنها سعی در مسلح كردن و سازمان دادن آنها داشت. بجز در برخی از مناطق مقاومت‌هایی هم مطرح بود كه ایشان با حسن خلق و برخورد خوب تحمل كرد و كم كم حركت پایگاه مقاومت بسیج در روستاها به صورت یك روش جاری تبدیل شد و با استقرار پایگاه و حكومت مردمی و بسیجی روستایی توانستیم از استعداد نظامی در بخش تحكیم كم كنیم و بر آفند بیفزاییم.
ب) رعایت مردم در درگیری‌ها
از آنجا كه شهید بروجردی سرداری مردم باور بودو بر مردم نیز اعتماد داشت و قاطبه آنها را هم طرفدار نظام جمهوری اسلامی می دانست لذا در درگیری‌های شهری و روستایی به صورت جدی از تحمیل تلفات بر مردم جلوگیری و احتراز می‌كرد. بلكه حاضر بود تعداد شهدای نیروی خودی بیشتر شود ولی از مردم منطقه كسی كشته نشود، لذا همیشه در درگیری‌ها همه سلاح‌های نیمه‌سنگین را دقیق كنترل می‌كرد كه تلفات مردمی نداشته باشیم.
ج) تشكیل گردان‌های نبی‌اكرم (ص) (پیشمرگان مسلمان)
از آنجا كه شهید بروجردی مؤسس سازمان پیشمرگان مسلمان كرد بود برای خروج از بن‌بست نظامی و مشاركت مردم مسلمان كرد در برقراری امنیت پایدار در منطقه از این سازمان استفاده شایانی كرده بود، در ادامه نیز تشكیل یگا‌ن‌های مانوری از نیروهای بومی را در دستور كار قرار داد و گردان‌های نبی اكرم (ص) متشكل از پیشمرگان كرد منطقه و تیپ بیت‌المقدس را سازماندهی كرد و سازمان رزم نیروهای كرد و بسیجی برای حضور در صحنه‌های جنگ تحقق یافت.
د) احترام و اعتماد به مردم ا
شهید محمد بروجردی نسبت به مسئولان آنها معتمدان محلی، علما، بزرگان جمع و از جمله سران عشایر و افرادی كه در مردم نفوذ داشتند دقت خاصی داشت و در برخوردهایی كه پیش می‌آمد آنها را طرف مشورت خویش قرار می‌داد و سعی می‌كرد كه از طریق این عوامل مردمی در مردم نفوذ كند و مسائل نظامی و امنیتی را از طریق مشاركت مردم در امنیت تحقق بخشد و با این روش بود كه نیروهای زیادی از مردم مسلح شدند و به خدمت نظام مقدس جمهوری اسلامی درآمدند. این شهید علاقه و احترام زیادی نیز به مردم عادی داشت تا آنجا كه در هنگام درگیری‌ها و عملیات‌ها كه معمولاً چهره خشنی از سپاه و نیروهای نظامی در اذهان مردم مطرح می‌شد، ایشان در بین مردم می‌رفت و با صحبت كردن و دلجویی از آنان، رحم و شفقت نظام جمهوری اسلامی را برایشان مطرح و بیان می‌كرد.

توسعه
همانطور كه می‌دانید كلمه توسعه مفهوم عام و وسیعی دارد. مسأله‌ای كه در این بحث جایگاه خاصی دارد و جزإ نظریات و ارمن‌های این شهید عزیز بود، این است كه همزمان با عملیات‌های نظامی كار مردمیاری و رسیدگی به امور عادی مردم باید در دستور كار قرار گیرد؛ یعنی كار توسعه عمرانی، اعم از احداث راه برای روستاها و خدمات عمومی آنها مثل حمام و مدرسه و درمانگاه و ... او خود سایر امور را از طریق نیروهای رزمی و نظامی حل می‌كرد و سعی و تلاش فراوانی را برای به میدان اوردن مسئولان دولتی و اداری كشور به مناطق عملیاتی و هماهنگ كردن امور توسعه اعم از توسعه عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و سایر موارد را داشت كه اقدامات توسعه دولت را با عملیات نظامی هماهنگ كند. در واقع این فكركم كم شكل گرفت و در نهایت به تشكیل شورای امنیت ویژه غرب كشور تبدیل شد كه در این شورا كه با حضور تعدادی از وزرا و مسئولان نظامی و امنیتی و استاندار منطقه تشكیل می‌شد بر هماهنگی امور نظامی و توسعه در جنبه‌های مختلف تأكید می‌شد بدین ترتیب فكر اولیه این شهید بزرگوار و تلاش مسئولان قرارگاه حمزه در این امر محقق شد.

جمع‌بندی
از آنجا كه سعی شده به صورت خیلی خلاصه، موضوع مطرح و بحث شود درمی یابیم كه این نوع استراتژی و حركت نظامی امنیتی، سیاسی فرهنگی و اجتماعی، نوعی از مبارزه با عناصر شورشگر، ضد انقلاب است كه هماهنگی بسیار زیاد و كاملی با اهداف عالی انقلاب اسلامی دارد و همه اصول آن اسلامی است و در هیچ جا تناقضی با اصول اسلامی دیده نمی‌شود. در عین حال هم حركتی است مردمی و مبتنی بر مردم و احترام متقابل به آنان كه با قراردادن مردم در بستر حركت و محوریت بخشیدن انان در جریان مبارزه و مشاركت دادن آنان در امنیت این امر محقق شده است. اگر دقت كنیم شهید بروجردی از نظر تحصیلات در حد متوسط بود و مدارج دبیرستان را طی نكرده بود. او كسی نبود كه این استراتژی را از كتابها و كتابخانه‌ها استخراج كند بلكه او با فطرت پاك انسانی این حركت فكری را آغاز كرد و همین امر باعث شد كه تبدیل به یك جریان فراگیر شود. او با یك حركت مردمی، اخلاقی و با روحیه‌ای بسیجی و بی ادعا استراتژی نظامی جمهوری اسلامی در كردستان و حكرت ضد شورش این نظام مقدس را طراحی و اجرا كرد. او دلاور مردی بود كه فاتح قلبها و فرمانده قلوب و با مردم و در مردم و بر مردم اقتدار نظامی جمهوری اسلام را ایجاد كرد. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو