نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان

درتاریخ 5/5/1311شمسی در شهر علم خیز «بهشهر» از استان «مازندران» در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش «سید حسن مردی» با ایمان و با تقوا و كاسب محل بود كه با زحمت فراوان مخارج زندگی خود و خانواده اش را تامین می كرد.
دوران رشد و بالندگی« سید عبدالكریم» با اوجگیری حكومت دیكتاتوری رضاخان مواجه بود. رضاخان در دوران حكومت ننگین خود دین و دینداری را تحت فشار و اختناق قرارداده بود و در شهریور 1320 یعنی زمانی كه او 10 ساله بود خاك ایران را ترك می كند و پسرش محمد رضا به حمایت انگلیس و آمریكا بر تخت سلطنت قرار می گیرد كه او نیز دنباله روی سیاستهای پدرش بود.
در همین ایام «سید عبدالكریم» كه دارای هوش و ذكاوت خاصی بود ضمن درس خواندن بعد ازظهرها در مغازه پدرش به او كمك می كرد و از آنجائی كه علاقه شدید به علم داشت ‘ با تشویق پدرش در حوزه علمیه ی آیت ا...« كوهستانی» در روستای «كوهستان» در 6 كیلومتری «بهشهر» همراه دیگر طلبه های جوان و با هدفی پاك و بی آلایش و با اخلاص و تشنه علم و اخلاق مجذوب رفتار حكیمانه آن استاد الهی شده و با جدیت و تلاش به تحصیل علم پرداخت تا جائیكه در طول 4 سال دروس مقدماتی و مقداری از درس سطح فقه و اصول را به پایان رساند . این دوره از زندگی اش نقطه عطفی بودكه با عظمت و زیبایی از آن یاد می كرد. پس از این ایام با كسب اجازه از محضر استاد «كوهستانی» عازم حوزه علمیه «قم» شده و به ادامه تحصیل در زمینه فقه و اصول پرداخت و از اساتید بزرگی بهره برد و در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام بروجردی ‘ علامه طباطبایی و امام خمینی (ره) شركت نمود و از اساتید دیگرآیت ا... صدوقی، سید رضا صدر ، آیت ا... مجاهدی و مرحوم داماد كسب علم نمود و در سال 1340 پس از فوت آیت ا... بروجردی به «مشهد مقدس» مشرف شد و در درس آیت ا... میلانی و آیت ا... شیخ مجتبی قزوینی به تحصیل پرداخت . وی در سال 1335 در سن 25 سالگی با همشیره آقای سید حسن ابطحی ازدواج نموده و خطبه عقد آن دو در جوار حرم مطهر حضرت رضا (ع) با حضور آیت ا... میلانی انجام می شود و با تشكیل خانواده زندگی بسیار ساده و بی آلایشی داشت كه با شهریه ی طلبگی ‘ زندگی خود را اداره می كرد و بقیه آنرا از درآمد منبر و یا حق التالیف آثار به دست می آورد و مخارج زندگی اش را تامین می نمود.
او در برابر خداوند تسلیم محض بود و علاقه و ارادت خاصی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام داشت و از كبر و غرور منزه بود و با توده مردم به خصوص قشر مستضعف و محروم رابطه نزدیكی داشت و به یاری آنان می شتافت . ایشان نسبت به مسائل فرهنگی بسیار حساس و با مسئولیت بود و در این راه نیز زحمات زیادی كشید .
به همین مناسبت از سال 1340 با برپایی مجالس تبلیغی و آگاهی دادن به مردم همت گماشت و همواره به سفرهای تبلیغی در شهرهای مختلف عازم می شد و در سال 1343 با همكاری «سید حسن ابطحی» كانون« بحث و انتقاد دینی» را جهت ارشاد نسل جوان بنا نهادند . این كانون دارای دو شعبه بود كه شعبه مركزی آن در مسجد صاحب الزمان (عج) واقع در فلكه صاحب الزمان (عج) قرار داشت . این كانون تا سال 1351 ادامه داشت تا اینكه ساواك سخنرانی و پاسخگویی به سئولات جوانان را از ناحیه شهید« هاشمی نژاد» ممنوع نمود .
اما سید عبدالكریم همچنان به مبارزات سیاسی خود ادامه می داد و آشكارا جنایات خاندان پهلوی را آشكار می نمود و بارها و بارها در این خصوص بازداشت و زندانی و مورد شكنجه قرار گرفته بود.
در سال 1342 در ایام دهه فاطمیه مجالسی در سطح شهر مقدس «مشهد» برپا شد. شهید ابتدا در منزل آقای اخوان فاطمی واقع در كوچه عباسقلی خان جنب گرمابه اسلامی منبر می رفته و در شبهای 21 و 22 و 23 سال 1342 در مسجد فیل واقع در پایین خیابان منبر داشتند و در آنجا درباره حقوق زن و انجمن های ایالتی و ولایتی و كاپیتولاسیون صحبت می كردند كه در شب سوم روز 3 شنبه 23/7/1342 مامورین شهربانی مسجد را محاصره كردند و قصد بردن شهید« هاشمی نژاد» را داشتند . در این حادثه كه جمعیت منسجم حدود پانزده هزار نفر بوده است .تعدادی شهید ‘ تعدادی مجروح و تعدادی اسیر و زندانی شدند و شهید بزرگوار بازداشت و زندانی و سپس ممنوع الملاقات شدند . رژیم منحوس با تلگراف ابراز تاسف آیت ا... میلانی ‘ شهید را به دو ماه زندان قابل خرید محكوم نمود . ضمن اینكه دادستان تقاضای اعدام برای ایشان نموده بود . در همان شبها رادیو بی بی سی اعلام كرد كه در مشهد حادثه مسجد فیل را كه از نادرترین حوادث می باشد ‘ شیر بچه ای در مشهد به وجود آورده است . بعد از آن شهید «هاشمی نژاد» بارها و بارها دستگیر و زندانی شدند تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 كه از زندان آزاد گردیدند و در سنگر دبیر كل حزب جمهوری اسلامی مشهد جهت ارتقای سطح آگاهیهای اعضا و حزب جوانان خدمات شایسته ای را انجام دادند . سپس وی با رای قاطع مردم استان مازندران به مجلس خبرگان راه یافته و در تصویب قوانین حیاتی چون ولایت فقیه بیشترین نقش را ایفا نمودند . در قضایای جنگ تحمیلی یكی دو نوبت به همراه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت ا... خامنه ای به مناطق جنگی رفته و در افشای خیانتهای بنی صدر ملعون و جبهه متحد لیبرالهای سلطنت طلب و منافقین سهم به سزایی داشتند.
اما نقشه ترور شهید هاشمی نژاد از درون سازمان منافقین طرح ریزی شد و صبح روز هفتم مهر ماه 1360 همزمان با شهادت حضرت جواد الائمه علیه السلام طبق معمول در كلاس درس حضور یافته و ساعت 8 صبح هنگامی كه در حال خروج از حزب بودند در محل درب خروجی حزب جمهوری اسلامی به خیل شهدا پیوست و پیكر پاكش در حرم مطهر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) به خاك سپرده شد و سه روز عزای عمومی در خراسان اعلام گردید . شهید 49 سال و 2 ماه و 2 روزدر این کره ی خاکی میهمان بود .
به نقل از دوست وهمرزم شهید، حاج مهدی خسروی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic