سردار سرلشگر شهید حاج محمد ابراهیم همت - فرمانده لشگر 27 محمد رسول الله


سردار سرلشگر شهید حاج محمد ابراهیم همت - فرمانده لشگر 27 محمد رسول الله

تولد و كودكی
به روز 12 فروردین 1334 ه.ش در شهرضا در خانواده‌ای مستضعف و متدین به دنیا آمد. او در رحم مادر بود كه پدر و مارش عازم كربلای معلا و زیارت قبر سالار شهیدان و دیگر شهدای آن دیار شدند و مادر با تنفس شمیم روحبخش كربلا، عطر عاشورایی را به این امانت الهی دمید.
محمد ابراهیم در سایة محبتهای پدر و مادر پاكدامن، وارسته و مهربانش دوران كودكی را پشت سر گذاشت و بعد وارد مدرسه شد. در دوران تحصیل، از هوش و استعداد فوق‌العاده‌ای برخوردار بود و با موفقیت تمام دوران دبستان و دبیرستان را پشت‌سر گذاشت.
هنگام فراغت از تحصیل، بویژه تعطیلات تابستانی، با كار و تلاش فراوان مخارج شخصی خود را برای تحصیل به دست می‌آورد و از این راه به خانواه زحمت‌كش خود كمك قابل توجهی می‌كرد. او با شور و نشاط و مهر و محبتی كه داشت به محیط گرم خانواده صفا و صمیمیت دیگری می‌بخشید.
پدرش از آن دوران چنین می‌گوید: ‘هنگامی كه خسته از كار روزانه به خانه بر می‌گشتم دیدن فرزندم تمامی خستگیها و مرارتها را از وجودم پاك می‌كرد و اگر شبی او را نمی‌دیدم برایم بسیار تلخ و ناگوار بود.’
اشتیاق محمد ابراهیم به قرآن و فراگیری آن باعث می‌شد كه از مادرش با اصرار بخواهد كه به او قرآن یاد دهد و او را در حفظ سوره‌ها كمك كند. این علاقه تا حدی بود كه از آغاز رفتن به دبستان توانست قرائت كتاب آسمانی قرآن را كاملاً فراگیرد و برخی از سوره‌های كوچك را نیز حفظ كند.


سردار سرلشگر شهید حاج محمد ابراهیم همت - فرمانده لشگر 27 محمد رسول الله

فعالیتهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی
شهید همت پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جهت ایجاد نظم و دفاع از شهر و راه‌اندازی كمیته انقلاب اسلامی شهرضا نقش اساسی داشت. او از جمله كسانی بود كه سپاه شهرضا را با كمك دو تن از برادران خود و سه تن از دوستانش تشكیل داد.
آنها با تدبیر و درایت و نفوذ خانوادگی كه در شهر داشتند مكانی را به عنوان مقر سپاه در اختیار گرفته و مقادیر قابل توجهی سلاح از شهربانی شهر به آنجا منتقل كردند و از طریق مردم، سایر مایحتاج و نیازمندیها را رفع كردند.
به تدریج عناصر حزب‌اللهی به عضویت سپاه درآمدند. هنگامی كه مجموعه سپاه سازمان پیدا كرد، او مسؤولیت روابط عمومی را به عهده داشت.
به همت این شهید بزرگوار و فعالیتهای شبانه روزی برادران پاسدار در سال 1358 یاغیان و اشرار اطراف شهرستان شهرضا كه به آزار و اذیت مردم می‌پرداختند، دستگیر و به دادگاه انقلاب اسلامی تحویل داده شدند و شهر از لوث وجود افراد شرور و قاچاقچی پاكسازی گردید.
از كارهای اساسی ایشان در این مقطع، سامان بخشیدن به فعالیتهای فرهنگی تبلیغی منطقه بود كه در آگاه ساختن جوانان و ایجاد شور انقلابی تاثیر به سزایی داشت.
اواخر سال 1358 برحسب ضرورت و به دلیل تجربیات گرانبهای او در زمینه امور فرهنگی به خرمشهر و سپس به بندر چابهار و كنارك (در استان سیستان و بلوچستان) عزیمت كرد و به فعالیتهای گسترده فرهنگی پرداخت.

سردار سرلشگر شهید حاج محمد ابراهیم همت - فرمانده لشگر 27 محمد رسول الله

نحوه شهادت
شهید همت در جریان عملیات خیبر به برادران گفته بود‍:
(باید مقاومت كرد و مانع از بازپس‌گیری مناطق تصرف شده توسط دشمن شد. یا همه اینجا شهید می‌شویم و یا جزیره مجنون را نگه می‌داریم.)
رزمندگان لشكر نیز با تمام توان در برابر دشمن مردانه ایستادگی كردند. حاجی جلو رفته بود تا وضع جبهه توحید را از نزدیك بررسی كند، كه گلوله توپ در نزدیكی ایشان اصابت می‌كند و این سردار دلاور به همراه معاونش – شهید اكبر زجاجی – دعوت حق را لبیك گفتد و سرانجا در تاریخ 24/12/1362 در عملیات خیبر به لقاء خداوند شتافقتند.
مناسب است حسن ختام این زندگی سراسر حماسه و ایثار را با آرزوی جاودانه شهید كه در سخنان همسرش آمده است به پایان برسانیم:
(حاجی به من می‌گفت من در مكه معظمه از خدا خواستم كه نه اسیر شوم و نه معلول و نه مجروح. فقط زمانی كه آنقدر نزد او عزیز شم كه جزو اولیائش قرار گیرم و همنشینی با پیامبر(ص) را نصیبم كند: مرا در جا شهید كند، آن‌چنان كه لحظه‌ای بعد وجود نداشته باشم.)

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو