جانشین رئیس اداره سوم(عملیات) ارتش جمهوری اسلامی ایران

وفرمانده لشگر92زرهی در زمان دفاع مقدس


«این سربازانی كه هم اكنون در مصادف با دشمن بعثی هستند همگی فرزندان من اند و وظیفه دارم كه در كنار آنها باشم. همراه آنها بجنگم. دشمن را ناكام كنم و پیروزی را برای اسلام و مردم فداكار خود به ارمغان بیاورم.»
این جملات كه با یك دنیا خلوص ادا شده كلماتی است كه شهید سرافراز ارتش اسلام امیر سرلشكر مسعود منفر دنیاكی به هنگام درگذشت فرزندش كه با آغاز عملیات بیت المقدس مصادف شده بود و در پاسخ به همسر خود بیان نموده است. آن شهید بزرگوار با احساس مسئولیت نسبت به وظیفه خطیر خویش و به رغم اندوه سنگین خود و غم جانگاه مرگ دختر جوان و عزیزش و در برابر اصرار خانواده از او برای ترك منطقه و حضور در مراسم تشییع و تدفین می افزاید:« آن فرزندم كسانی را دارد كه در كنارش باشند ولی من نمی توانم در این بحبوحه جنگ ، فرزندان سرباز خود را تنها بگذارم.»
شهید نیاكی بعد از گذشت یك ماه از درگذشت فرزندش و بدون این كه موفق به دیدار او شده باشد به منزل باز می گردد و خدمت به وطن را به وداع با دخترش ترجیح می دهد.

در سال 1308 در شهرستان« آمل» چشم به جهان گشود. او در سال 1331 و پس از اخذ دیپلم طبیعی با علاقه به خدمت در لباس سربازی در دانشكده افسری استخدام و پس از طی دوره 3 ساله دانشكده به درجه ستوان دومی نائل و با انتخاب رسته زرهی به خدمت مشغول گردید. او در طول خدمت با نظمی مثال زدنی جدیت و صداقت در سمت های مختلف فرماندهی در یگانهای رزمی به انجام وظیفه پرداخت و مدارج تحصیلی را از دوره مقدماتی و عالی زرهی تا دوره فرماندهی و ستاد و دانشكده پدافند ملی با موفقیت پشت سر گذاشت. شهید نیاكی در سال 1355 به درجه سرهنگی نائل شد وی در
انقلاب شكوهمند اسلامی همچون بدنه مؤمن و خدمتگزار ارتش به دریای بی كران ملت پیوست و پس از پیروزی انقلاب به شكرانه استقرار نظم اسلامی ، خود را وقف دفاع از انقلاب نو پای اسلامی نمود.
شهید نیاكی به پاس فداكاری و خدمات ارزشمند خود در سال 1359 به سمت فرمانده لشكر 88 زرهی زاهدان و در سال 1360 به سمت فرمانده لشكر قدرتمند 92 زرهی اهواز منصوب گردید و در این مسئولیتها و در همه میدانهای دفاع از میهن اسلامی و در برابر دشمنان به انجام وظیفه پرداخت. حضور مداوم شهید نیاكی در خط مقدم جبهه و مسئولیت شناسی عمیق از ویژگی های بارزش بود. او با حضور پدرانه در كنار افسران درجه داران و سربازان به آنها روحیه می داد.
كارنامه او در دوران دفاع مقدس مشحون از افتخارات و قهرمانی هاست. وی در مسئولیت های فرماندهی در عملیات های بزرگ طریق المقدس ، فتح المبین ، بیت المقدس ، والفجر و رمضان خدمت نموده و در سمت فرماندهی لشكر 92 زرهی خوزستان و فرمانده قرارگاه فتح بارها به قلب دشمن تاخته و شكستهای سنگین بر پیكر دشمن وارد آورده است. شهید« نیاكی» به واسطه لیاقت و شجاعت وافر خود طی حكمی از سوی امیر سپهبد «صیاد شیرازی» به جانشینی فرمانده نیروی زمینی ارتش در جنوب منصوب گردید و در طراحی عملیاتهای بزرگ رزمی در جنوب نقش مؤثری ایفا نمود.
در سال 1363 با كوله باری از تجربیات گرانبها در سمت جانشین اداره سوم سماجا منصوب و آماده ایفای مسئولیتهای سنگین و جدید دیگری گردید.
او در تاریخ 1364/5/6 به عنوان ناظر آموزش در رزمایش لشگر 58 تكاور ذوالفقار كه در شرایط واقعی جنگی لشگر اجرا گردید شركت نمود و تقدیر الهی بر آن شد كه پس از سی و سه سال خدمت پر افتخار سربازی ، در میدان آموزش و تمرین نظامی به درجه رفیع شهادت نائل گردد.

یكی از ویژگیهای آن شهید بزرگوار این بود كه همواره در خط مقدم و در كنار سربازان خود می جنگید ، به آنها روحیه میداد ، آنها را تشویق به پیشروی میكرد و با تك تك سربازان تماس نزدیك داشت ، گرفتاریهای آنها را می شناخت و تا سر حد امكان به رفع آنها می پرداخت.
او سهم زیادی در به اسارت گرفتن هزاران تن مزدور بعثی داشت و همواره نام او در دل دوستان ، امیدواری و در دل دشمنان یاس و ناگاهی به همراه داشت.
او افتخار این را داشت كه در عملیات ، طریق المقدس ، تنك چزابه ، فتح المبین ، بیت المقدس ، والفجر مقدماتی و والفجر یك در سمت فرماندهی لشگر 92 زرهی اهواز به قلب دشمن بتازد و شكست های سنگینی بر پیكر ارتش تا دندان مسلح رژیم بعثی وارد نماید. سرتیپ شهید« نیاكی »با كوله باری از تجربیات گرانبها در دوم دی ماه 1363 به ستاد مشترك مشاغل و جانشینی اداره سوم ستاد مشترك را به عهده گرفت و در تاریخ 64/5/6 كه در عملیات تمرینی لشگر ذوالفقار با تیر و مهمات جنگی به عنوان ناظر آموزش شركت كرده بود ، پس از سی و سه سال سربازی به درجه رفیع شهادت رسید. یادش گرامی و روح پرفتوحش با حضرت حسین (ع) و اصحابش محشور.

1341/7/1 پس از اخذ دیپلم در رشته طبیعی در دانشكده افسری استخدام می شود.
1334/7/1 پس از دوره سه ساله دانشكده مذكور به درجه ستوان دومی نائل گردید.
1355/2/1 به درجه سرهنگی رسید.
مدارج تحصیلی شهیدنیز به شرح زیر میباشد:
الف - دوره مقدماتی رسته زرهی
ب - دوره عالی رسته زرهی
پ - دوره فرماندهی و ستاد
ج - دوره دانشگاه پدافند ملی
3- افسر مؤصوف مراحل خدمتی خود را از فرماندهی دسته شروع نموده و به ترتیب در مشاغل فرمانده رسته گروهان و گردان خدمت نموده و از تاریخ 22 / 10 / 54 به سمت معاون تیپ 3 زرهی لشگر 81 و از تاریخ 57/1/22 قسمت سرپرست تیپ 3 لشگر مذكور و از تاریخ 10 / 7 / 59 به سمت فرمانده لشگر 88 زرهی زاهدان و از تاریخ 20 / 1/60 به سمت فرمانده لشگر 92 زرهی اهواز منصوب بوده است.
4- از تاریخ 63/10/2ضمن انتقال به ستاد مشترك در سمت جانشین رئیس اداره سوم ، انجام وظیفه مینموده است.
5-سرانجام در 6 / 5 / 1364 در عملیات تمرینی لشگر 8 ذوالفقار شركت و به درجه رفیع شهادت نائل گردید. او در هنگام شهادت 33 سال خدمت و 56 سال سن داشت.
منبع: پرونده شهید دربنیاد شهید وامور ایثارگران ساری ومصاحبه با خانواده ودوستان شهید
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic